Scénář 1: Zpracování prodejní zakázky 3 - DISPOZICE A NÁKUP

Doporučené hodnoty

 
Prodejní organizace 0001
Cesta odbytu 01
Obor 07
Zadavatel zakázky 1000
Závod 1000
Sklad 0001
Dodavatel 1003
Nákupní organizace 1000
Účetní okruh CZ01
Expediční středisko 1000
Sklad (Warehouse Management) 010

 

Transakce MD03 - plánování materiálových požadavků

7. MD03 - plánování materiálových požadavků

Cíl: provedení plánovacího běhu, volitelně prohlédnutí dispozičního seznamu

Plánování materiálových požadavků (MRP) se vždy provádí v rámci určitého závodu. Vezme všechny založené zakázky a rezervuje pro ně odpovídající množství výrobků na skladě. V případě, že jsou skladové zásoby vyčerpány, automaticky vedle rezervací založí i plánované požadavky na výrobu chybějících kusů. Jejím výstupem je tzv. dispoziční seznam. Tato konkrétní transakce používá jednostupňové plánování bez rozkladu případného kusovníku. Může být spuštěna jen jedním uživatelem, který přeplánování provede pro všechny ostatní. Její spuštění je nutné po každé změně některého dispozičního prvku. Provádí ji plánovač (dispečer) a opět nemá žádný dopad do účetnictví.

Vstupy z role (PLÁNOVAČ):

závod: 1000

Vstupy z dokladu:

žádné

- na vstupní obrazovce stačí vyplnit jen Materiál a Závod. Řídící Parametry dispozice není třeba měnit. Jen si zkontrolujte, že Datum dispozice je stejný nebo novější než datum založení vaší zakázky (v opačném případě ji MRP bude ještě ignorovat). Vlastní plánování se provede po stisknutí Enteru a okamžitě se automaticky uloží (o čemž vás informuje hlášení ve spodní části obrazovky).

Kontrolní bod: 

- další krok nebo viz volitelné kroky. Vaše zakázka by se měla odrazit ve dvou prvcích. První z nich ZakZá signalizuje, že jste si rezervovali určitou část zásob ze skladu a druhý PláZak signalizuje, že skladová zásoba nestačila a musí se s tím něco dělat. Oba dva jsou vytvořeny k datumu dodání (ne vytvoření zakázky!).

Volitelné kroky: 

- pokud si chcete prohlédnout dispoziční seznam přímo z této transakce, proveďte plánovací běh znovu a před stisknutím Enteru zaškrtněte pole Zobrazení výsledků před uložením. Obrazovka Výsledek plánování obsahuje jednotlivé dispoziční prvky uspořádané do tabulky. Mezi nejčastější stavy těchto prvků patří: ZásZáv (aktuální zásoba v rámci celého závodu), ZakZá (část zásoby rezervovaná na jednotlivé zakázky zákazníka), PláZak (zakázka naplánovaná na výrobu), PožObj (požadavek na objednávku), RozObj (objednávka) a další. Nezapomeňte seznam zapsat do databáze tlačítkem Uložit.

Výstup: 

aktualizovaný dispoziční seznam: MD04 (viz další krok)

Zapište si: 

nic

 

3.1 MRP a dispoziční seznam

Na vlastní plánování materiálových požadavků (MRP) se budeme v tomto scénáři dívat jako na černou skříňku. Postačí nám vědět, že MRP kontroluje stav zásob v čase a podle  požadavků na vyskladnění materiálu (získávají se z prodejních zakázek nebo rezervací) generuje příslušné požadavky na doplnění stavu zásob (výrobní zakázky, požadavky na nákup). Může přitom používat několik parametrizovatelných metod (dispozice podle objednací hladiny, prognózy nebo plánu). Probíhá většinou na úrovni jednoho závodu a může nebo nemusí při plánování rozkládat kusovníky zvolených materiálů. V praxi se většinou spouští dávkově a hromadně pro více materiálů.   

Nás tak bude zajímat jenom výstup z MRP, tzv. dispoziční seznam se všemi relevantními požadavky - dispozičními prvky. První položkou je vždy aktuální zásoba závodu (ZásZáv) a pod ní jsou uvedené všechny plánované příjmy a výdaje, seřazené právě podle datumu, kdy má k pohybu materiálu dojít. Pro každý Dispoziční prvek je vedle tohoto datumu uvedeno i množství příslušného Přírůstku/Potřeby a Disponibilní množství, které pak zůstane na skladě. Ve sloupci Data k dispozičnímu prvku je uveden doklad, na který se prvek váže. V průběhu scénáře se mění typ (název) prvků, tak jak se z jednoho dokladu stává jiný. Můžete se proto po každém kroku vrátit do transakce MD04 a aktuální podobu dispozičního seznamu si prohlédnout. 

Založením zakázky se pro ni na skladě automaticky rezervuje objednané množství (prvek Zak-Zá). Plánovací běh provede vlastní MRP a doplní pro chybějící zboží požadavky na jejich doplnění (PláZak). Z nich mohou vzniknout požadavky na objednávku (PožObj), ze kterých se následně stanou objednávky (RozObj). Příjmem materiálu na sklad se aktualizuje zásoba závodu a dispoziční prvek zmizí ze seznamu. Při pokračování prodeje je k zakázce při expedici vygenerována dodávka (prvek Zak-Zá se změní na Dodáv.) a po vyskladnění z dispozičního seznamu zmizí. Opět se tím aktualizuje zásoba závodu. Další typy prvků by se používaly například při výrobě.

 

Transakce MD04 - překlopení plánované zakázky do požadavku na objednávku (POBJ)

8. MD04 - překlopení plánované zakázky do požadavku na objednávku (POBJ)

Cíl: vytvoření požadavku na objednávku (předání práce nákupčímu)

V tomto kroku se vlastně rozhodujeme, že chybějící výrobky nebudeme vyrábět sami, ale nakoupíme je od externího dodavatele. Dispečer se tak "zbavuje" zodpovědnosti za jeden dispoziční prvek (PláZak) a předává jej nákupčímu (PožObj). Opět bez dopadu do účetnictví.

Vstupy z role (PLÁNOVAČ):

závod: 1000

Vstupy z dokladu:

žádné

- na vstupní obrazovce (k MD04) vyplňte Materiál a Závod. V Dispozičním seznamu si najděte svoji plánovanou zakázku Dispoziční prvek: PláZak (ve sloupci Data k dispozičnímu prvku vidíte její číslo) a dvojklikem nebo ikonkou Detaily k prvku se přepněte na obrazovku s detailními informacemi. Konverze plánované zakázky na požadavek na objednávku se provede stisknutím tlačítka POBJ.

- na obrazovce Konverze plánované zakázky na POBJ (v menu Systém/status si můžete ověřit, že jste se právě přepnuli do transakce MD14) v podstatě není nutné nic doplňovat, protože podstatné hodnoty vám systém vyplní sám (celkové Konvertované množství pro objednávku, datum Dodávky, Skupina nákupu) a další nejsou zatím nutné (Nákupní organizace, Stálý dodavatel atd.). Číslo Požadavku na objednávku se doplní automaticky při uložení (stejně jako Cena z ocenění, ta má ale jen orientační funkci). Všimněte si, že požadovaný datum Dodávky je o něco dřívější než datum odeslání dodávky zákazníkovi (kvůli zdržení v našem skladu a při nakládce) a stejně tak Datum uvolnění požadavku (musí se počítat s určitou dodací lhůtou). 

- po stisknutí tlačítka Uložit se vrátíte zpět do dispozičního seznamu. Systém vám hlášením oznámí změnu dispozičního prvku. Opište si číslo vzniklého POBJ (číslo za mezerou je číslo položky dokladu) a stiskněte ikonku Aktualizace. V dispozičním seznamu se vám váš prvek změní z PláZak na PožObj. Jeho číslo si můžete opsat i teď ze sloupce Data k dispozičnímu prvku.

Kontrolní bod: 

- přímo dispoziční seznam po aktualizaci

Volitelné kroky: 

- prohlédněte si požadavek na objednávku (viz výstup)

Výstup: 

požadavek na objednávku: z detailu dispozičního prvku tlačítkem Zobrazení prvku (je to proklik do transakce ME53, můžete si všimnout, že zde není vyplněn dodavatel, cena se natáhne z kmenového záznamu materiálu a slouží pouze pro schvalovací řízení, ne jako limit pro objednávku)

aktualizovaný dispoziční seznam: přímo MD04

Zapište si: 

číslo požadavku na objednávku

 

3.2  Role: nákupčí

Oddělení nákupu zajišťuje rozhraní mezi výrobou a okolními obchodními partnery. Přebírá požadavky na zajištění materiálu nebo služeb, hledá pro ně vhodné dodavatele a zasílá jim objednávky. Příjem materiálu, převzetí služby, fakturace, placení a účtování už je zpravidla zajišťováno někým jiným. Tyto aktivity ale nákup monitoruje, protože často řeší případné nesrovnalosti (pozdní dodávky, vracení vadného zboží …). Nutnou podmínkou pro správné fungování nákupu proto je úzká součinnost s dalšími organizačními útvary - například controllingem (zejména u dodávek materiálu, které neprocházejí skladem a jdou přímo do spotřeby) nebo financemi.

Celý proces může probíhat v řadě variant. Požadavek na objednávku může být vytvořen ručně (v podstatě kýmkoliv, včetně například oddělení prodeje) nebo automaticky jako výstup různých plánovacích procedur (MRP, kapacitní plánování a další). Hledání dodavatele může být i poměrně složitý proces začínající zasláním poptávky a končící komplexním vyhodnocením všech obdržených nabídek. Systém umožňuje evidovat rámcové smlouvy a optimalizovat jejich využití. Objednaný materiál může být předán na sklad nebo přímo do spotřeby (po doplnění údajů potřebných pro nákladové účetnictví). Faktury většinou zpracovává nákup samostatně a útvar fakturace řeší jen výjimky. Způsob účtování je možné (a někdy nutné) nastavit mnohem dříve než k němu reálně dojde atd.

Klíčová pro nákup je (stejně jako u prodeje) koncepce dokladu – datového souboru, který uchovává informace o realizaci jednoho kroku v rámci zásobovacího procesu. Dokumenty na sebe navazují a „tvoří“ zásobovací cyklus (například požadavek na objednávku – poptávka – nabídka – objednávka – příjemka – faktura - zaplacení), který je možné snadno kontrolovat. Vedle jednorázových objednávek je možné využívat i rámcové smlouvy ve formě kontraktu, které se uzavírají na určitý objem dodávek nebo finanční limit a následné odvolávky už obsahují jen údaje o množství a datumu dodání nebo plánu dodávek. K tomu, aby celý systém pracoval správně je samozřejmě nutné zajistit rychlé předávání dokumentů mezi všemi zainteresovanými partnery.

Organizace nákupu je poměrně jednoduchá. Nákupní organizace je (stejně jako organizace prodejní) právní hlavičkou firmy. Obchodnímu partnerovi identifikuje, s kým vlastně jedná. Každá nákupní organizace si především vyjednává a eviduje své cenové podmínky s jednotlivými dodavateli. Skupina nákupu  zajišťuje propojení s personalistikou. Představuje několik (například geograficky nebo funkcionálně) „spřízněných“ osob, které nákup zajišťují. Závod je místem, na které bude směřovat výsledná dodávka – záležitost logistiky. Může být podrobněji rozčleněn (vazbou 1 : N) na více skladů a je vždy jednoznačně přiřazen jedinému účetnímu okruhu. Propojení těchto čtyř „identifikátorů“ je poměrně hodně volné, tak aby příliš nesvazovalo individuální charakteristiky společnosti. 

Závod musí jednoznačně patřit do účetního okruhu, mimo jiné i proto, aby bylo zřejmé, kam se zaúčtují transakce v něm probíhající. Nákupní organizace je oproti tomu jen právní hlavičkou a tak účetní okruh nepotřebuje. Pokud jej má přiřazený a zajišťuje nákup i pro závod z jiného účetního okruhu, provede se automatické vnitřní přeúčtování. Vazba mezi závodem a nákupní organizací vyjadřuje, které nákupní organizace může závod využít. Velmi často existuje takových organizací několik. Důvodem může být snaha o zavedení „konkurence“ decentralizací oblasti zásobování nebo o jeho „strukturování“. Závod si tak může například vybírat nákupní organizaci podle výhodnosti jejích podmínek nebo je naopak možné v Customizaci nastavit pravidla pro jejich sdílení pomocí tzv. referenční nákupní organizace. Ta většinou odpovídá nákupní centrále, dojednává dlouhodobé kontrakty, na které se ostatní nákupní organizace odkazují. Podobnou informaci představuje i vazba mezi nákupní organizací a skupinou nákupu. Zde je ale obvyklejší hierarchické uspořádání, kdy pod každou nákupní organizaci spadá jedna nebo více nákupních skupin.

Do dokladů se proto postupně doplňují údaje o závodu (kdo inicializuje celý proces a kam bude směřovat výsledná dodávka), skupině nákupu (kdo jej zajišťuje a je zodpovědný za zdárné dokončení) a nákupní organizaci (pod čí hlavičkou nákup proběhne). Účetní okruh se přiřadí automaticky podle vybraného závodu.

 

3.3  Ceny v nákupu a výběr dodavatele

V nákupu mají sice cenové podmínky podobnou strukturu, fungují ale trochu jiným způsobem. Na rozdíl od prodeje je totiž nákup nenavrhuje, ale přebírá od dodavatelů. Jejich evidence je proto uspořádána tak, aby byla práce s nimi maximálně jednoduchá a pružná a umožňovala především výběr nejvhodnějšího z dodavatelů pomocí porovnání jejich cen. Protože ale často cena nemusí být jediným kritériem, existuje v systému tzv. pořadač, který pro daný materiál a případně i nákupní organizaci udržuje seznam preferovaných a naopak zakázaných (blokovaných) dodavatelů pro zadaná období platnosti a organizační úroveň.

Cenové podmínky v nákupu nemají vlastní kmenové záznamy. Jejich funkci plní tzv. nákupní informační záznamy, které se váží na určitý materiál, dodavatele, nákupní organizaci a případně i na závod. Vedle cen uchovávají i dodací podmínky, lhůty dodání, standardní velikost dodávek a celou řadu dalších údajů. Ceny se zadávají ručně přímo do jednotlivých dokladů (nabídek a objednávek) a uživatel má možnost určit, zda nově zadaná cena má aktualizovat příslušný nákupní infozáznam. Další možností je uzavírání dlouhodobých rámcových smluv, které mimo jiné fungují i jako zásobárna cenových podmínek.

Druhy podmínek jsou obdobné jako v prodeji. Vedle základních cen jsou to především nejrůznější slevy a přirážky, přepravné a daně. Podobné je i jejich strukturování podle organizačních úrovní (nákupních organizací a závodů). I zde je možné použít referenční nákupní organizaci pro centralizaci nákupu a uzavírání hromadných cenových dohod, které platí i pro „dceřinné“ nákupní organizace. Obdobné je i fungování kalkulačního schématu (váže se analogicky především na dodavatele), použití období platnosti a rozmístění podmínek do hlavičky a položek dokladů.

Při vytváření nového dokladu se systém nejprve pokusí najít nejvhodnějšího dodavatele. Tento krok se podaří pouze pokud existuje pořadač a výběr proběhne tím nejjednodušším způsobem - vezme se první dodavatel ze seznamu. V opačném případě je nutné vybrat dodavatele ručně. Pravidelná aktualizace pořadače je proto klíčovou aktivitou pro automatizaci nákupu. Systém umí pořadač generovat a sám do něj dodavatele uspořádá podle aktuální výhodnosti pomocí speciální transakce. Neprobíhá to ale on-line.

Druhým krokem je nalezení relevantních cen podle pořadí přístupu, které určují kalkulační schéma. Jednotlivé doklady a záznamy se prochází přibližně podle tohoto pořadí. V pořadači může být odkaz na rámcovou smlouvu, může existovat nákupní infozáznam (pokud jich existuje několik, má přednost ten, co je vázaný i na závod před obecným), cena se může převzít i z poslední objednávky. Systém opět převezme tu první nalezenou a ne tu nejvýhodnější.

Oba dva kroky jsou jen doplněním implicitních hodnot do dokladu a jak dodavatele, tak ceny je možno ručně upravit. Velmi často se například zadává odkaz na rámcovou smlouvu, kterou systém nemohl bez pořadače nalézt nebo se doplňují individuální sjednané podmínky. Navíc na rozdíl od prodeje není objednávka posledním místem, kde se mohou ceny upravovat. Ve faktuře se dá udělat celá řada cenových úprav, tentokrát ale už s vlivem na způsob zaúčtování.

 

Transakce MD04 - překlopení požadavku na objednávku (POBJ) na objednávku

9. MD04 - překlopení požadavku na objednávku (POBJ) na objednávku

- alt. přímo z ME21N (vyhledávání dokladů), doplnění dodavatele a ceny

Nákupčí požadavek na objednávku (PožObj) převezme a vytvoří z ní "rozjednanou" objednávku (RozObj), která bude odeslána dodavateli. Stejně jako v minulém kroku je transakce MD05 pouze vstupní branou do transakce jiné - ME21N, která je tentokrát ale mnohem "robustnější". Představuje totiž nové komplexní prostředí pro správu objednávek s poměrně rozsáhlými možnostmi. Co se nemění je nulový dopad do účetnictví. Objednávka hraje v nákupu podobnou roli jako zakázka v prodeji. Agreguje do sebe všechny informace potřebné pro další kroky a tvoří tak základ pro zpracování celého procesu. Vedle povinného co, od koho, kdy a za kolik určuje například také, zda se bude objednávané zboží přijímat na sklad nebo půjde přímo do spotřeby.

Vstupy z role (NÁKUPČÍ):

nákupní organizace: 1000, skupina nákupu: 001

Vstupy z dokladu:

dodavatel: 1003

cena: nižší než v zakázce

- na vstupní obrazovce (k MD04) vyplňte Materiál a Závod. V dispozičním seznamu si najděte svůj požadavek na objednávku a dvojklikem nebo ikonkou Detaily k prvku se přepněte na obrazovku s detailními informacemi. Konverze požadavku  na objednávku se provede stisknutím tlačítka Objednávka. Alternativně by šlo přímo spustit transakci ME21N a nalézt si svůj POBJ tak, jak by to dělal nákupčí v praxi. To ale chce trochu víc zkušeností.

- na obrazovce Založení objednávky už jste v transakci ME21N. V levé části obrazovky máte Přehled dokladů z oblasti nákupu vyhledaný a uspořádaný podle určitých kritérií (pokud jej nevidíte stiskněte tlačítko Přehled dokladů vypnout/zapnout, které jej zobrazuje a schovává). Transakce MD04, ze které jste sem přišli, vám do něj automaticky načte váš požadavek do složky Open requisitions.  Vyberte jej a stiskněte ikonku Převzetí (kousek nad ním), která z něj vytvoří objednávku. Pokud je zde požadavků více, nezapomeňte pracovat s tím svým.

- v pravé části obrazovky se vám teď zobrazila vyplněná objednávka. Systém vás postupně upozorní na pole, která musíte vyplnit. Zadejte Nákupní organizaci (na záložce Data organizace) a stiskněte Enter. Totéž proveďte i s Dodavatelem a Cenou netto materiálu (je bez DPH - daně jsou až záležitostí faktury). Po doplnění tohoto údaje zmizí červený semafor v poli Status položky a doklad je kompletní. Objednávku vytváříme s velkým předstihem před požadovaným datumem dodání (vzpomeňte si na navrhovaný datum uvolnění POBJ), takže by se ani nemělo zobrazit hlášení o možném nestihnutí termínu. Doklad uložte tlačítkem Uložení a opište si jeho číslo.

Kontrolní bod: 

- v MD04, kam se po uložení objednávky vrátíte, stiskněte tlačítko Aktualizace. Váš dispoziční prvek se z PožObj změní na RozObj. Alternativně si můžete prohlédnout vytvořenou obejdnávku

Volitelné kroky: 

- objednávka obsahuje ještě celou řadu dalších údajů, které si můžete prohlédnout. Je to o něco jednodušší než v zakázce, protože záložky pro hlavičku i vybranou položku jsou přímo na základní obrazovce. Projděte si například cenové podmínky. 

Výstup: 

objednávka: ME23N zobrazení, ME22N změna (poslední založený doklad se automaticky načte do transakce, pokud ne, použijte tlačítko Jiný doklad)

aktualizovaný dispoziční seznam: MD04 

aktualizovaný požadavek na objednávku: ME53 (tlačítko Statistika všeobecně - pro celý doklad i pro položku)

Zapište si: 

číslo objednávky

 

3.4  Vedení zásob a řízení skladů

Pro účely vedení zásob může být každý závod rozčleněn (vazbou 1:N) na více skladů. Protože právo disponovat s uskladněným materiálem je vždy čistě v kompetenci pracovníků daného závodu, je číslování skladů lokální. Plná identifikace skladu je proto vždy dána číslem závodu a vlastním číslem skladu. V každém skladu se pak eviduje množství uskladněného materiálu zvlášť a to pokaždé v členění podle druhu zásoby. Druh zásoby určuje, jakým způsobem se s materiálem může disponovat. Mezi hlavní druhy patří zásoba volně použitelná (materiál může být kdykoliv vyskladněn), v kontrole jakosti (musí se nejprve převést do volně použitelné), blokovaná (nesmí se přeskladnit) a rezervovaná (vyskladnit se smí jen s referencí na zakázku, která si ji rezervovala). K dispozici je i podrobnější členění na šarže a zvláštní druhy zásob.

Každý pohyb materiálu se v systému eviduje pomocí tzv. materiálového dokladu. Druh pohybu určuje o jaký přesun materiálu jde a řídí aktivity, které při tom musí proběhnout. Především určuje, zda se k dokladu materiálovému vytvoří i doklad účetní a s pomocí dalších parametrů pro něj vybírá vhodné účty. Vedle příjmu a výdeje (zde účetní doklad vzniká vždy) jde materiál i přeskladnit a to jak mezi sklady (zde účetní doklad vzniká pouze pokud jde o přesun mezi dvěma závody s různým účetním okruhem), tak mezi druhy zásob. Přeskladnění může  proběhnout buď v jednom kroku nebo dvoufázově. Pak je materiál v období mezi výdejem a příjmem evidován ve speciálním druhu zásoby. Každý pohyb znamená jeden materiálový doklad, jakmile se zaúčtuje je možné v něm měnit maximálně textová pole. Jde jej ale samozřejmě stornovat.

Hodnotově se zásoby sledují až na úrovni jednotlivých závodů, pokud v Customizaci není nastaveno, že je to dokonce až na úrovni celého účetního okruhu. Každý závod tak má možnost evidovat si zásoby ve vlastních cenách. Způsob ocenění se nastavuje v kmenových záznamech materiálů. Parametr třída ocenění determinuje účty, na kterých se bude materiál evidovat a (spolu s druhem pohybu) i nákladové účty, na které se bude účtovat jeho vyskladnění. Typicky se odlišně účtuje vstupní materiál a zboží. Parametr metoda řízení ceny určuje, zda se budou používat k ocenění pohyblivé (reálné) nebo pevné ceny. U pevných cen do hry vstupují speciální účty cenových rozdílů. Pro vyskladňování materiálu je možné použít FIFO nebo vážený průměr.

 

Transakce MIGO - příjem materiálu na sklad

10. MIGO - příjem materiálu na sklad

Cíl: naskladnění materiálu, účetní doklad

Tímto krokem do procesu zapojujeme další osobu a tou je skladník. Ten přijímá na sklad výrobky od dodavatele a protože má k dispozici vytvořenou objednávku, tak vlastně jen potvrzuje, že dodávka došla v požadovaném množství a kvalitě. Nemusí se vůbec zajímat o její cenu. Také to umožňuje velmi pružně kontrolovat jednotlivé dodávky a eliminuje nutnost ručního opisování údajů. Lépe se tak také hlídají množstevní a časové tolerance. Příjem materiálu se vždy provádí na konkrétní sklad a do konkrétního druhu zásoby (volně použitelná, v kontrole jakosti, blokovaná. Zároveň se vyhotovuje účetní doklad o tomto skladovém pohybu (tradiční účetní už provede jen "kontrolu"). 

Vstupy z role (SKLADNÍK):

závod: 1000, sklad: 0001

Vstupy z dokladu:

druh pohybu: 101

datum účtování: otevřené účetní období

- na obrazovce Příjem materiálu k objednávce si nevšímejte levé části okna, která na rozdíl od ME21N neslouží k vyhledávání nezpracovaných objednávek, ale obsahuje seznam naposledy zpracovaných dokladů (dá se de/aktivovat tlačítkem Potlačení přehledu/Přehled aktivní). V levé levé části okna zkontrolujte, zda máte v prvním padacím menu vybránu operaci Příjem materiálu a v druhém správně nastavenu referenci na Objednávku. Do pole hned za ní vyplňte číslo objednávky (další pole by sloužilo pro výběr položky a není nutné jej vyplňovat) a stiskněte tlačítko Provedení nebo Enter.

- na záložce hlavičky Všeobecně vidíte přehled položek, které se zkopírovaly z objednávky. Pokud vidíte i detailní záložky k položce, tak je na chvíli zavřete tlačítkem Uzavření detailních dat (vlevo). Změňte Datum účtování podle zadání a ke každé položce doplňte Sklad. Množství v měrných jednotkách, Druh pohybu a Druh zásob se doplnil automaticky. Položku schválíte zaškrtnutím pole OK. Správnost dokladu si můžete ověřit tlačítkem Kontrola. Objeví se hlášení s výsledkem a u každé položky se v poli Status objeví semafor s jejich stavem. 

- pokud chcete vědět o dokladu více, podívejte se teď na volitelné kroky. Pokud je doklad v pořádku stiskněte tlačítko Účtování a opište si číslo materiálového dokladu.

Kontrolní bod: 

- prohlédněte si materiálový doklad. Na vstupní obrazovce transakce MB03 (přímo z MIGO to nejde) zadejte číslo vašeho Materiálového dokladu (případně použijte matchkód) a stiskněte Enter nebo tlačítko Přehled. Dostanete se na obrazovku s přehledem položek, kde vidíte vše podstatné. Tlačítkem Účetní doklady si můžete prohlédnout dopad operace do účetnictví. V tabulce dokladů označte řádku účetní doklad a dvojklikem se do něj přepněte. Můžete si opsat jeho Číslo.

Volitelné kroky: 

- jen přímo při vytváření příjemky: můžete si prohlédnout detaily ke každé položce. Zobrazíte je tlačítkem Detailní data (pokud už nemáte detailní záložky aktivované). Postupně si můžete prohlédnout informace o Materiálu (dvojklikem na jeho názvu se můžete dostat do transakce MM03 pro jeho zobrazení), přijímaném Množství, organizačních údajích (záložka Tý) a objednávce (dvojklikem na její číslo se dostanete do transakce ME23N pro její zobrazení). Vraťte se Zpět.

- po vytvoření příjemky: zobrazení účetního dokladu, případně kontrola stavu objednávky (viz výstup). 

Výstup: 

materiálový doklad: transakce MB03 pro zobrazení jediného dokladu, nebo MB51 pro jejich seznam  doklad)

aktualizovaný dispoziční seznam: v MD04 příjmem materiálu zmizí nákupní dispoziční prvek, na skladě je teď celé množství požadované zákazníkem

účetní doklad: nejlépe přes transakci MB03

Zapište si: 

číslo materiálového dokladu (případně i číslo účetního dokladu)

Transakce MIRO - založení došlé faktury

11. MIRO - založení došlé faktury

Cíl: založit fakturu včetně DPH

Logistická likvidace faktur na straně nákupu považuje fakturu stejně jako prodej za logické pokračování nákupního procesu a proto ji vždy zakládá s referencí na některý jiný nákupní doklad, nejčastěji na objednávku. Je ale  mnohem flexibilnější, protože tentokrát do systému evidujeme doklady získávané zvenčí. Dodavatel nám může například vyfakturovat jen část dodávek, uvést výhodnější ceny nebo vyúčtovat dodatečné náklady. S tím vším musí systém počítat. Pokud není v dokladech stanoveno jinak, není tedy nutné, aby jí předcházel příjem materiálu. Operaci provádí nákupčí a je pro něj posledním krokem scénáře. Stejně jako příjem materiálu je i faktura účetní operací. Do modulu finančního účetnictví se automaticky zkopíruje jako tzv. RV doklad (s jiným číslem).

Vstupy z role (NÁKUPČÍ):

účetní okruh: CZ01

nákupní organizace: 1000, skupina nákupu: 001

Vstupy z dokladu:

datum faktury: dnešní datum

datum účtování: otevřené účetní období

částka: to, co se převezme z dokladu

- na vstupní obrazovce doplňte Účetní okruh (pokud jste se systémem pracovali delší dobu, doplní se jej sám a nebude vás vstupní obrazovkou obtěžovat). Ve vlastní obrazovce Založení došlé faktury se v levé části obrazovky může objevit přehledové okno s posledními zpracovanými fakturačními doklady nebo s přehledem všech fakturačních dokladů pro určitý nákupní doklad. Tyto přehledy pro vaši práci nepotřebujete a tak si jich nemusíte všímat (de/aktivují se tlačítky Struktura objednávky aktivní a Zásoba práce otevřená)

- v pravé horní polovině je několik záložek se souhrnnými údaji z hlavičky faktury. Zkontrolujte si, že opravdu zakládáte novou Operaci: faktura a vyplňte Datum faktury a změňte Datum účtování podle pokynů ze zadání. Účetní okruh: CZ01 už je vyplněn stejně jako některé další údaje. Do polí Částka a Částka daně zatím nic nevyplňujte. Protože faktura vždy souvisí s nějakým dříve vyhotoveným dokladem, který objednal to, co je teď fakturováno, je dalším krokem "nakopírování" položek z jednotlivých nákupních dokladů do faktury.

- v pravé dolní (spíš střední) části obrazovky máte seznam položek faktury. V padacím menu zkontrolujte, že kopírujete údaje z Objednávky/plánu dodávek a do vedlejšího pole zadejte její číslo (případně použijte matchkód s poměrně komfortním vyhledáváním). Z dalšího padacího menu vyberte, co chcete z objednávky převzít - Položky materiálu/služeb - a stisknutím Enteru je přeneste do faktury. Zároveň se vám (vpravo nahoře) objeví okno s údaji o Dodavateli a jeho bankovním spojení.

- z nákupních dokladů se do jednotlivých položek faktury natáhnou údaje o fakturovaném materiálu, množství a především peněžních Částkách. Ty teď můžete zkontrolovat proti údajům ve faktuře a případně je opravit. To je nutné v případech, kdy zákazník fakturuje jen část dodávky (mění se i pole Množství) nebo uvádí jiné ceny. Dají se doplnit i neplánované vedlejší náklady. V tomto scénáři se odchylky ve faktuře nepředpokládají a tak není nutné nic měnit. 

- částky v položkách jsou uvedeny bez DPH. Každá položka ale má svůj Znak daně, který determinuje sazbu DPH. Zaškrtnutím přepínače Výpočet daně na záložce hlavičky Základní data si teď můžete nechat DPH automaticky spočítat. Výsledek se doplní do pole Částka daně na stejné záložce. Pokud by doklad obsahoval položky s různými sazbami je připravena speciální záložka Daň. Vše by samozřejmě šlo doplnit i ručně.

- teď už zbývá jen doplnit celkovou Částku faktury na záložce hlavičky Základní data. Toto pole musíte vyplnit ručně. Systém vám ale dá nápovědu, protože vám průběžně v poli Zůstatek (vpravo nahoře) počítá převis faktury - rozdíl mezi sumou položek a celkovou částkou. Stačí tedy opsat tu hodnotu, která tam je a stisknout Enter. Jakmile se faktura vyrovná, tj. pole Zůstatek obsahuje nulu (a ve faktuře nejsou žádné další chyby), změní se semafor z červené na zelenou a doklad může být zaúčtován.

- pokud ještě chcete s dokladem experimentovat podívejte se teď na volitelné kroky. Na závěr si opište celkovou Částku faktury (budete ji potřebovat při platbě), stiskněte tlačítko Účtování a poznamenejte si číslo faktury. Hlášení o blokování se vztahuje pouze na automatickou a ne ruční platbu.

Kontrolní bod: 

- zobrazení faktury se provede pomocí transakce MIR4. Ta se dá spustit buď přímo (na vstupní obrazovce se vyplní Číslo fakturačního dokladu) nebo se může zavolat i z transakce MIRO pomocí menu Fakturační doklad/zobrazení (poslední doklad se vám natáhne automaticky). K účetnímu dokladu se prokliknete tlačítkem Následné doklady. Označte si řádku účetní doklad a dvojklikem jej zobrazte. Opište si jeho Číslo dokladu (budete je potřebovat při platbě) a vraťte se Zpět.

Volitelné kroky: 

- jen při zakládání faktury. tlačítko OP v oblasti Dodavatel vám ukáže seznam všech otevřených (tj. nezaplacených) položek, které máte k danému dodavateli. Jakmile uložíte aktuálně zpracovávanou fakturu přibude sem položka další. Po stisknutí tlačítka  Simulace si můžete prohlédnout účetní případy, které doklad vyvolá. Vlastní zaúčtování se dá provést i přímo odtud tlačítkem Účtování (nezapomeňte ale na zapsání celkové částky faktury).

- při zobrazení vytvořené faktury: v transakci MIR4 si zkontrolujte blokaci pro platbu. V záložce hlavičky Platba v poli Blokování platby byste viděli případný důvod blokace. Nakonec si tlačítkem OP v oblasti Dodavatel ještě ověřte, že k dodavateli přibyla vaše otevřená položka. 

Výstup: 

faktura: transakce MIR4 pro zobrazení, měnit fakturu po zaúčtování nejde (v MIRO se ale dá uchovat bez zaúčtování), jde ji jen v MIR4 stornovat

účetní doklad: nejlépe přes transakci MIR4

aktualizovaná objednávka: v transakci ME23N si tlačítkem Jiná objednávka otevřete vaši objednávku (pokud se vám nenatáhne automaticky). Nákup nemá zobrazení toku dokladů, ale pro každou položku se automaticky generuje záložka Vývoj objednávky, kde je pro každý příjem materiálu a pro každou fakturu (obojí se zde může při dílčích dodávkách a dílčí fakturaci vyskytnout několikrát) doplněn jeden řádek se všemi podstatnými údaji. V hlavičce pak můžete najít záložku se Statusem celého dokladu.

Zapište si: 

číslo faktury, celkovou částku, číslo účetního dokladu (viz kontrolní bod)