Otázky, které se týkají skotského teriéra

Líná skotský teriér?

Jsou skoti milí k dětem?

Jakou vyžaduje péči skotský teriér?

Kolik potřebuje skotský teriér pohybu?

Je skot hlučný?

Jaký vztah má skot k jiným zvířatům?

Jaké pohlaví je lepší?

Jak je skotský teriér poslušný, jak se vychovává?

Jsou skoti agresivní vůči jiným psům?

Existuje také světlý skotský teriér?

 

Líná skotský teriér?

 

Každý pes líná, kromě naháčů samozřejmě. Ale hrubosrstí psi, mezi které patří i skotský teriér, línají výrazně méně než dlouhosrstá a krátkosrstá plemena. Mají totiž odlišný růst srsti. Stará odumřelá srst se odstraňuje trimováním. Pokud budete svého psa pravidelně upravovat a také pravidelně česat, nebude línání nijak výrazné ani v období výměny srsti, kdy jiní psi za sebou nechávají chomáče srsti.

 

Nahoru

 

Jsou skoti milí k dětem?

Ano. Pokud je dítě dostatečně staré, aby pochopilo, co si k psovi může dovolit. Dítě musí chápat, že i pes je osobnost, která má určitá práva a cítí bolest, a musí se naučit nepřekračovat tímto stanovené hranice. V případě, že je psovi přítomnost a obtěžování dítěte nepříjemné, snaží se mu vyhnout. Situace se může nebezpečně vyhrotit, pokud je pes zahnán do kouta a nemá kam utéct. Pak je třeba počítat s možností, že pes se bude bránit a pokouše dítě. Další zranění může také způsobit dítěti štěně svými prvními zuby, které jsou ostřejší než druhé. Z těchto důvodů se nedoporučuje pořizovat skotského teriéra k úplně malým dětem.

Skotský teriér není pro děti nebezpečnější než jiní psi. Ale je nutné nikdy nenechávat psa s dítětem o samotě. Pokud by dítě způsobilo psovi nějaký bolestivý podnět, je tu riziko, že ho pes následně v obraně zraní. Ke zranění může dojít i při hře, když se pes příliš rozdovádí.

Nahoru

 

Jakou vyžaduje péči skotsky teriér?

Srst: Je nutné říci, že péče o srst u skota je nezanedbatelná. Pokud chcete mít psa pěkně v pořádku, zahrnuje péče o srst pravidelné kartáčování a česání, alespoň jednou týdně, ale lépe častěji. Čím častěji budete psa česat, tím méně chlupů budete mít doma na koberci.

Další podstatná věc je, že skotského teriéra je třeba pravidelně upravovat trimováním. Nejlepší je, naučit se to sám a upravovat si psa zhruba každý měsíc. Pokud k tomu nemáte chuť, budete muset navštěvovat psího “kadeřníka” alespoň jednou za tři měsíce. Podotýkám, že za ty tři měsíce už budete mít doma chlupatou kouli a ne upraveného skota.

A teď otázka: Koupat či nekoupat? Pokud budete koupat psa pouze ve vodě a ne v šampónu, můžete to dělat jak často je třeba. A na podzim a v zimě to je třeba po každé procházce, protože jakmile zaprší, přinese si skot na “podvozku” všechno bláto, které potká. Co šampónování? Pokud možno se tomu vyhněte. Když už vám nic jiného nezbude, šampónujte pouze dlouhé chlupy na břiše a nohách, popř. fousy, a to maximálně jednou za měsíc. Hřbet umývejte šampónem až opravdu jako krajní možnost, neboť tím se srst a kůže vysušuje. Srst na hřbetě, která má být lesklá a přilehlá, je po umytí najednou rozježená a matná. Zhruba týden trvá, než se zase obnoví její předchozí kvalita.

Pokud chcete mít skota na výstavy, je péče o srst ještě pracnější. Je třeba ji pravidelně natírat přípravky pro zvýšení kvality srsti, aby narostla opravdu dlouhá a pěkná. Každý výlet do přírody znamená zhoršení kvality srsti, protože si ji oláme a oškube o větvičky a čumbrky, které v lese určitě potká. Takže pokud chcete kamaráda na výlety, počítejte s tím, že pravděpodobně nebude výstavní šampión. Pokud chcete skota na výstavy, počítejte s tím, že budete nuceni dávat pozor, kam s ním jdete na procházku.

Ektoparaziti: Vnějším parazitům je třeba vyhlásit válku hned od začátku, neboť skotský teriér je na onemocnění kůže poměrně citlivý. Je třeba pravidelně odblešovat pomocí kvalitních přípravků, např. Frontline spot on, Program, Tiguvon atd.

Drápy: Skotský teriér má mít uzavřenou tlapku a drápy podle toho postavené směrem k zemi. Díky tomu se mu samy obrušují o podklad na vycházkách a není třeba je stříhat. Pozor je třeba dávat na pátý prst na hrudní končetině, na kterém je také dráp. U některých psů může narůstat dlouhý a stáčet se tak, že zraňuje tlapku. Takový dráp je třeba zkracovat. Není nutné dělat to příliš nakrátko, jde pouze o to, aby nepřerůstal do kůže tlapky.

Zuby: Péče o zuby je stejná jako u jiných plemen. Je potřeba pravidelné čištění a při výskytu zápachu s dutiny ústní, který bývá při zubním kameni, je třeba navštívit veterinárního lékaře a nechat psovi zubní kámen odstranit. Pokud máte psa naučeného bez problémů otevřít tlamu a ukázat zuby, můžete mu z vnější strany odstranit zubní kámen sami pomocí preparační jehly nebo jiného kovového předmětu.

Anální žlázy: Anální žlázy jsou váčky, které se nacházejí z obou stran análního otvoru. Obvykle s nimi nejsou žádné problémy. Pokud váš pes začne jezdit po zadku – odstrkovat se předními končetinami v sedě, může být příčinou přeplnění těchto žláz. Problém odstraníte jednoduše sami. V gumových rukavicích (sekret výrazně zapáchá) vymáčknete obsah do vrstvy papírových kapesníků tak, že obemknete anus ze stran prsty a jemně tlačíte směrem ven jako byste chtěli “vytáhnout” obsah rekta. Je třeba být jemný a opatrný. Pokud toto psovi nepomůže, může být problém závažnější a je lépe navštívit veterináře.

Vakcinace a odčervení: Důležité je také pravidelné vakcinování a odčervování. Nechte si každé odčervení napsat do očkovacího průkazu psa, abyste příště věděli, kdy byl odčerven a čím. Přípravky je třeba střídat, aby u parazitů nevznikala rezistence. Frekvence podávání by měla být dvakrát až čtyřikrát do roka. Pokud máte doma malé děti, raději častěji.

Nahoru

Kolik potřebuje skotský teriér pohybu?

Skot je jako ostatní teriéři zvíře aktivní. Při nedostatku zábavy se může začít chovat až destruktivně. Na druhou stranu je to nízkonohý pes, z čehož vyplývá, že mu stačí poměrně malé množství nachozených kilometrů k vylítání. Není to moc dobrý partner na maraton nebo ježdění na kole, ale vydrží poměrně dlouhé procházky i výlety bez problémů. Pokud si nejste jisti poslušností svého psa, voďte ho po komunikacích zásadně na vodítku. Skot je odolný a zdatný, ale tak odolný zase není. Na druhou stranu při skutečné důslednosti ve výchově budete mít psa, kterého lze pustit kdekoliv a kdykoliv bez rizika, že neočekávaně vyběhne za nějakým zvířetem do ulice. Ale to musíte vědět, že i od kočky, která přeletí vašemu psovi před nosem, jste schopni ho odvolat.

Nahoru

Je skot hlučný?

Hlučnost je u skotských teriérů individuální. Je třeba říci, že jsou to psi, kteří si hlídají své teritorium. Z toho může pocházet jejich hlučnost. Skot ohlašuje návštěvy opakovaně a hlasitě. Návštěvy, které zná, jsou vítány. Ostatní přijímá různě. Podle mých zkušeností ale není nijak agresivní a pokud přijme návštěvu majitel, přijme ji i pes. Člověk samozřejmě nemůže počítat se skotem jako s vážným ochránce sebe a svého majetku, ale na druhou stranu, pokud vás bude někdo vážně ohrožovat, může mu váš skot způsobit poměrně rozsáhlou škodu. Ač je tak malý, jeho zuby jsou poměrně velké a čelisti má silné i v porovnání s jinými mnohem většími plemeny.

NahoruJaký vztah má skot k jiným zvířatům?

Co se týče zvířat a vztahu skota k nim, záleží hodně na jeho zkušenosti. Moji psi chtějí vyběhnout za každým pohybujícím se cílem, ať je to pes, kočka nebo slepice, ale když zavelím, tetelí se sice touhou už už vyrazit,ale vydrží sedět, dokud je nepustím. Pokud potkají kočku, která před nimi neutíká, nemají touhu ji honit a setkání probíhá bez jakýchkoliv konfliktů, přestože projevují velký zájem o seznámení s tím divným tvorem. Toto ovšem nelze generalizovat. Pokud váš pes jednou pozná, co je lov (a to má zakódováno ve svých genech, neboť skotský teriér je původně lovecké plemeno), vždycky už bude lov milovat. Pokud ho tedy nechcete držet jako norníka, ale spíš jako společenského psa, učte ho od malička, aby se dokázal zastavit, když potřebujete. Stačí, aby spolehlivě zareagoval na povel “Fuj!” a “Ke mně!”. 

 

Nahoru

Jaké pohlaví je lepší?

Většina lidí si myslí, že feny jsou mazlivější, příchylnější a poslušnější. U skotského teriéra se pohlaví příliš neliší. Přesto je na tom něco pravdy. Pes je živější, hravější a veselejší, má spíš tendenci být dominantní, ale pokud je člověk důsledný, toto nebezpečí u skota příliš nehrozí. Oba, pes i fena, se dají výborně zvládnout a není třeba je cvičit hodinu denně. Opravdu stačí důslednost – potrestat nedostatky a hlavně odměnit poslušnost – a pes bude bez problémů ovladatelný. Takže výběr pohlaví je podle povahy poměrně obtížný. Není třeba se bát, že by vám pes přerostl přes hlavu, ale ani nemůžete očekávat, že fena vám bude blaženě lehat u nohou a pohyb jí bude otravovat.

Nahoru

Jak je skotský teriér poslušný, jak se vychovává?

Nelze říci, že by skotský teriér byl pes, ze kterého snadno vychováte psa ke zkouškám poslušnosti. Je to plemeno určené pro samostatnou práci. Pokud bude pes v noře s liškou, nemůže čekat, zda mu zavelíte, co má dělat. Musí jednat samostatně na základě svých instinktů. Takže poslušnost na slovo není věc, kterou lze od skota vyžadovat. Samozřejmě, že i mezi skoty najdete jedince, kteří budou blažení při výcviku poslušnosti jako německý ovčák, ale to jsou spíše výjimky. Přesto je třeba si uvědomit, že chcete-li mít psa a mít z něho radost, neobejdete se bez základů poslušnosti. Chodit se psem neustále na vodítku a bát se, kdy mi zase uteče nebo provede něco jiného, to je pak pro majitele spíš stres než radost. A stejně tak pro psa. Je lépe naučit ho, aby se vás držel, aby nevstupoval do ulice bez přímého povelu, něž běhat po městě a hledat zoufale svého miláčka nebo platit obrovské sumy za veterinární ošetření úrazu po setkání s autem. Co svého psa naučit? Začíná se výchovou čistotnosti, už nyní ale je třeba i venku učit psa na jméno, na povel “Fuj!”. Později začít s povelem “Ke mně!” a “Sedni!”. Také je třeba naučit psa, aby zůstal sedět nebo ležet na místě, kde ho odložíte, a samozřejmě, aby neskákal na jiné lidi. Pokud vám bude chodit u nohy, plazit se na povel, běhat agility atd., je to nesporně úspěch, ale k běžnému životu to není nezbytně nutné. Samozřejmě, že každý člověk má jinou představu o základní poslušnosti, každý potřebuje něco trochu jiného od svého psa, podle toho také může cvičit. Důležitá je naprostá důslednost. Co skotovi jednou dovolíte, už ho těžko odnaučíte. S tím je třeba hned od začátku počítat. To, co dovolíte malému rozkošnému štěňátku, se vám pak nebude líbit u dospělého psa. Takže hned od začátku důsledně. A hojně odměňujte, pořád po kapsách noste něco dobrého a hodně chvalte. Pro psa musí být příjemnější poslechnout. Jedině tak ho získáte. Tresty je také potřeba užít. Každý pes je jiný a podle toho je třeba také vybrat tvrdost trestu. U některého stačí zvýšit hlas nebo mírná rána novinami, ale jiný pes si z toho nic nedělá a je nutné dát mu prutem nebo vytahat za kůži na krku. Asi je možné udělat ze skotského teriéra zvíře na slovo poslušné pomocí tvrdých trestů. Ale stojíte o to mít doma zvíře vyděšené a bojácné, které se bude bát, kdykoliv se k němu přiblížíte. Trest je nutný po každém provinění, ale jeho tvrdost musí být přiměřená.

Nahoru

Jsou skoti agresivní vůči jiným psům?

Pokud je skotský teriér od malička zvyklý vyrůstat ve smečce, nejsou s ním v dospělosti zpravidla žádné problémy. Samozřejmě, že občas dojde k nějakému incidentu, ale pokud nezasahujete, psi si to obvykle velni rychle vyřídí mezi sebou sami. Nejvíce rvaček způsobí majitelé sami. Například při očichávání se dvou psů, pokud je jeden na vodítku a majitel drží vodítko napjaté, až psa škrtí, velmi často dojde ke rvačce. Ta jakoby dává za pravdu majiteli s vodítkem. Ale kdyby byl pes volně, pravděpodobně by k ničemu nedošlo. Stejně tak pokud se očichávají dva dominantní psi na neutrální půdě, často se rozejdou, aniž by se porvali. Ale když se k nim přiblíží jeden z majitelů, strhne se vřava. Proč? Jeden pes se cítí silnější a druhý oslaben. Tím se vychýlí rovnováha sil a tak si to ti dva vyříkají. Takže pokud nejde o krk, nechte své psy, ať se srovnají sami. Vždyť naprostá většina jejich šarvátek je pouze předvádění vlastní síly a ne pokus zamordovat soupeře.

Nahoru

 Existuje také světlý skotský teriér?

Ano. Skotský teriér se podle standardu vyskytuje ve třech typech. Černý, žíhaný a pšeničný. Bílá barva není povolena. Žíhaný skot může být ve všech možných odstínech, pepř a sůl, černý s hnědým žíháním atd. Pšeničná barva zahrnuje všechny odstíny od smetanové až po červenou.

 

Skotský teriér je v porovnání s jinými teriéry velmi klidný, takže je vhodný i pro starší lidi. Ať pes nebo fena, neobtěžuje na návštěvách, můžete ho vodit i do práce, neboť nedělá žádnou škodu a je příjemným společníkem. Nemá sklony k utíkání. Na druhou stranu není to příliš vhodný pes pro výcvik, je poměrně tvrdohlavý. Výchova vyžaduje trpělivost a důslednost. Co se týče jeho loveckých schopností, je potřeba říci, že si je do určité míry zachoval. Ale už léta je chován mnohem častěji jako společenský pes. Díky jeho velké oblibě v minulosti došlo ke změně jeho exteriéru – byli vybíráni psi s co nejdelší srstí a se širokým hrudníkem. V důsledku toho je ze skota dnes vyšlechtěn pes k nornické práci nevhodný, neboť má příliš široký hrudník, takže má obtíže s vniknutím do nory a pohybem v ní. Také jeho srst se poměrně snadno znečišťuje, zachytávají se v ní větvičky, trny a plody rostlin, v zimě sníh a bláto.

Nahoru

 

 

hauptmanovak@vfu.cz

 


www.STOPA.cz - psí katalog     Seznam     www.pejsek.cz